caucasian woman is wearing a gas mask

Polen ve mantar sporu gibi aero-biyolojik maddeler nüfusun en az 1/10’unda allerjik reaksiyonlara, astım gibi rahatsızlıklara yol açmakta ve bu da en hafifinden bireyin yaşam kalitesinin düşmesine neden olmakta. Başta ABD olmak üzere Avrupa’nın gelişmiş ülkeleri havadaki alerjen maddelerle ilgili çeşitli bilimsel araştırmalar yapmakta, polen ve mantar sporu ölçümlerini hava durumu tahminleri ile birlikte vatandaşlarına sunmaktadır. Öyle ki ABD’de  3 günlük polen durumu tahmini dahi yapılmaktadır. Alerjen hava durumu tahminleri, bu maddelere karşı hassas bünyeye sahip kişiler için oldukça önemlidir ve gerekli önleyici tedbirlerin (ilaç dozu ayarlama, farklı ilaç kullanımı, seyahat planlama gibi aktif ve pasif aksiyonların) önceden alınabilmesine ve alerjiden kaynaklı hastalıkların atak yapmasını mümkünse önleyerek ya da daha hafif atlatılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Polen ve mantar sporu gibi aero-biyolojik maddelerin ölçümü için tamamen yurt dışı kaynaklı çeşitli cihazlar kullanılmaktadır. Hemen hemen hepsi numunelerin gözle mikroskop altında tek tek sayımını gerektirmekte, çok azı bu ölçümü otomatik yapabilmektedir. Otomatik ölçüm yapan sistem ise taşınabilir değildir ve maliyeti yüksektir.

Ülkemizde ise henüz böyle bir alerjen hava durumu uygulaması yoktur. Alerkon Polen Ölçüm ve Raporlama Projesi bu sebepten doğmuştur. Proje kapsamında ülkemizde tam otomatik ve taşınabilir bir polen/mantar sporu ölçüm cihazını kendi imkanlarımızla tasarlayarak üreteceğiz, otomatik ölçüm  raporlarını tamamen otomatik olarak merkezi sisteme aktararak polen/spor sayımlarını kullanan günlük allerji raporunu geliştireceğimiz cep telefonu uygulamaları ile halkımıza ulaştıracağız.

Geliştireceğimiz ölçüm cihazı ile ayrıca nem, sıcaklık, basınç, GPS konum bilgilerini de düzenli olarak kaydederek mobil uygulamamızı kullananlara kapsamlı hava durumu raporu sunacağımız gibi, bu veriler aynı zamanda bilimsel araştırmalar için kaynak olarak da kullanılabilecektir.

Projemiz sayesinde halkımıza ABD ve diğer gelişmiş ülkelerdeki polen hava durumu raporlama hizmetini sunarak bu alandaki önemli bir eksikliği gidereceğiz.